ПОКИДАЮЧИ СРСР

pokydayuchysrsr21 травня вступив у дію закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки», згідно яким до 21 листопада 2015 р. у всіх населених пунктах України мають бути перейменовані всі вулиці, площі та інші об’єкти топоніміки, які пов’язані з комуністичним минулим.

Для громадян, які живуть на цих вулицях, це коштуватиме 13 грн. Саме таку ціну доведеться заплатити за переписування документів про реєстрацію місця проживання. Про те, це не зобов’язують робити відразу. Те саме стосується юридичних осіб. Вони не мусять  терміново  вносити  зміни  в свої установчі документи.

Законом не передбачено внесення змін до правовстановлюючих документів (свідоцтво про право власності, свідоцтво про право на спадщину, договір купівлі-продажу, договір дарування тощо) у зв’язку з перейменуванням вулиць, на яких знаходиться об’єкт  нерухомого майна, а тому вони діють і не вимагають заміни або отримання нового правовстановлюючого документа.

У той же час, за власною ініціативою або у разі необхідності (продаж, дарування тощо) власник майна (в тому числі земельної ділянки), щодо якого  відбулися зміни в назві вулиці (проспекту, провулку і т.д.), відповідно до законодавства має право самостійно (або  уповноважити на це іншу особу за дорученням) звернутися до органу державної реєстрації прав на нерухоме майно із заявою про внесення змін до Державного реєстру речових прав. У разі необхідності здійснення нотаріальних дій з нерухомістю в органах місцевого самоврядування можна безкоштовно отримати довідку про перейменування вулиці. На підставі правовстановлюючих документів зі старою назвою вулиці та довідки органів місцевого самоврядування нотаріус видає новий правовстановлюючий документ з новою назвою вулиці.

За новим законом, органи місцевого самоврядування остаточне рішення щодо змін назв прийматимуть на підставі обговорень громади. Для цього вони зобов’язані забезпечити місцевій громаді публічні обговорення нових назв.

У Макарові для вирішення цих питань було створено Комісію з перейменування об’єктів, назви яких містять в собі символіку комуністичного тоталітарного режиму, розташованих на території Макарівської селищної ради, до якої ввійшли історики та юристи. Головне завдання членів Комісії скласти список вулиць у Макарові, Фасівочці, Зурівці та Калинівці, які потребують перейменувань.

Перше засідання Комісії відбулося 19 червня. На зібрані головою Комісії було обрано кандидата історичних наук В.А. Гедза, його заступником – громадського діяча М.М. Кравченю та секретарем – юриста Макарівської селищної ради О.О. Цибенка.

Членами Комісії було вирішено, що у Макарові перейменуванню підлягають наступні вулиці: 50 років Жовтня; 60-чя  Жовтня; 60-чя  СРСР; пров.  Більшовицький; Ворошилова; Ілліча; Калініна; Комінтерну; Комсомольська; Котовського; Кошового; Леніна; пров. Радянський; Фрунзе; Чапаєва; Червоноармійська; Щорса; Радужна (оскільки ця назва є калькою від російського слова «радуга». Крім того у Макарові є вул. Веселкова).

У назві вулиці Сиченка буде додано ініціал «П.». Оскільки вона названа

на честь нашого земляка Петра Сиченка.

У Фасівочці мають бути перейменовані вулиці Кірова та Свердлова.

У Зурівці – Радянська.

У Калинівці – Дегтяренка та Вереснева (оскільки  виявилося, що їх поруч дві).

Також було відібрано ряд вулиць, які обов’язковому перейменуванню не підлягають. Проте, якщо громада цих вулиць звернеться з проханням щодо зміни назви, то заперечень з боку селищної ради не буде.

Серед вибраних вулиць: Льва Толстого; Маяковського; Московська; Островського; Піонерська; Першотравнева; Пушкіна; Чкалова; Колгоспна; Корнійчука; Горького.

Також членами Комісії зараз вивчається походження назв вулиць Єлисеєвої, Голуба, Бойка та Собка. Якщо буде з’ясовано, що вони підпадають під дію закону і їх назви теж будуть змінені.

Для донесення всієї інформації до жителів щодо перейменування членами Комісії було вирішено задіяти часопис «Макарівські вісті», селищних депутатів, на ділянках яких є дані вулиці та волонтерські групи зі старшокласників макарівських шкіл.

Для обговорення питань нових назв громадам надається час до 17 липня. Швидше за все, нові назви вулицям буде присвоєно після проведення місцевих виборів. З такою пропозицією Комісія звернеться для того, аби уникнути плутанини у списках виборців.

Під час засідання члени Комісії зіткнулися з проблемою нових назв. Насамперед, було вирішено повертати історичні назви, проте таких варіантів зовсім мало. А тому було запропоновано кожному члену Комісії  напрацювати свої варіанти нових назв і 30 червня о 10.00 Комісія знову збереться для обговорення цього питання.

Закликаємо всіх небайдужих надавати свої варіанти нових назв.

Члени Комісії будуть віддавати перевагу так званим нейтральним назвам (Весняна, Польова, Осіння, Лугова, Червнева, Серпнева, тощо), щоб у майбутньому зі змінами політичних режимів не довелося знову і знову перейменовувати ці вулиці.

Громадо, якщо ми власними силами не змінимо назви вулиць, то 21 листопада 2015 р. за нас це зроблять постановою Кабінету Міністрів України, але тоді у нас уже не буде вибору, на якій вулиці жити. Не будьте байдужими. Долучайтесь до роботи!

Віталій ГЕДЗ,

голова Комісії.

Джерело: газета Макарівські вісті. – 2015. – № 24. – С. 1.

Коментарі

2 коментарі (-в)

  • Пройде якийсь час і нас не стане, не буде існувати і комісії по перейменуванню вулиць, але знаю, що ім’я Олександра Пушкіна і Льва Толстого ( а можливо і інших поетів і письменників) буде актуальне так само, як і їх безсмертних творів. Так що прошу шановні обережніше, не нашкодьте. До речі, яка різниця Московська вулиця чи Берлінська, німецько-фашистські війська вели себе на Україні подібно до московських найманців, але назва столиці держави тут ні до чого. І якщо історична назва вулиці Катерининська або Біронська, то я теж проти такого відновлення історії. Назвіть будласка історичні назви вулиць Макарова до 1917 року ( їх мабуть було дві, від сили три) а потім пропонуйте відновлення. Я б започаткува збори жителів вулиць, що підпадають під дію законів (призначити необхідно до періоду копання картоплі, а то активність буде вкрай низькою) і обговорити варіанти.

  • Згодна з головою комісії, що назви вулиць повинні бути нейтральними, або ж носити імена видатних українців у галузі науки, культури і техніки і т. п. Можна не забути і жителів селища, які досягли певних висот на світовому рівні. Дуже оригінальними, на мою думку, є назви вулиць щодо направлення руху в тей чи інший великий населений пункт. От чому б не бути у Макарові вулиці Бородянській чи Васильківській?

Напишіть відгук